Muzyka i życie nocne

Tradycyjna grecka muzyka — rembetika i dimotika — bywa często najbardziej oszałamiającą rozrywką wieczoru. Aby jej zakosztować, trzeba jednak zjawić się w zimie, ponieważ od ok. 15 maja do końca października większość klubów i boites jest zamkniętych, zaś muzycy wyruszają w tym czasie na tournee po prowincji i wyspach. To, co pozostaje czynne latem, jest zazwyczaj jedynie hałaśliwą i bardzo drogą parodią na użytek turystów; najwięcej tego typu „rozrywki” znaleźć można oczywiście w rejonie Plaki.

Co do innych gatunków muzyki na żywo, to istnieją w Atenach niewielkie kluby jazzowe i rockowe, często borykające się z kłopotami finansowymi i zmieniające lokale, ale warte odwiedzenia. Muzyka klasyczna dominuje w czasie letniego Festiwalu Ateńskiego; od kiedy ukończono salę koncertową przy Vasilis Sofias, sezon trwa również w zimie. Dyskoteki i bary muzyczne przypominają tego typu instytucje w innych krajach Europy. Kluby w mieście, podobnie jak muzyczne boites, zazwyczaj są nieczynne latem, chyba że dysponują tarasem na dachu. W tym czasie ateńska młodzież przenosi się tłumnie do gigantycznych dyskotek na przedmieściach nad morzem.

Informacje i fachowe rady na temat wszelkiej muzyki — tradycyjnej, rockowej i jazzu — można uzyskać w sklepach płytowych Philodisc przy Emmanuel Benaki 9, Eksarhia, Melody House, Mitropoleos 88, Monastiraki, oraz Pop 11, Pindarou 38, róg Tsakalof, Kolonaki. We wszystkich wywieszane są plakaty informujące o każdej ciekawszej imprezie muzycznej; można też nabyć tu bilety na koncerty rockowe, jazzowe i festiwalowe.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.