Wycieczki w rejonie góry Gamila

Na bardziej ambitnych turystów czeka kilka tras ze wsi Papingo w masywie Gamili, połączonych niedawno oznakowanym szlakiem „03″.

Astraka: schronisko i okolice

Wszystkie trasy na wschód, w rejon Gamili, rozpoczynają się od stromego podejścia do schroniska na przełęczy Astraka, widocznego z Megalo Papingo. Wychodzi się z Mikro Papingo; z Megalo Papingo można pójść nie asfaltową szosą, ale oznakowaną drogą na skróty, przez zabytkowy most (pół godz.).

Szlak „03″ z Mikro Papingo jest dobrze oznakowany i prowadzi w stronę kaplicy Agios Pantelimon, a następnie lasem do źródła Antałki (ok. 40 min z Mikro Papingo). Dalej, w stronę kolejnego źródła (Trafos; 1 godz. 40 min) las się przerzedza. Mniej więcej 20 minut za Trafos odchodzi w prawo oznakowany szlak na szczyt Astraka (z tego miejsca 3 godz. tam i z powrotem).

Główny szlak „03″ wprost prowadzi do schroniska EOT na siodle pomiędzy górami Astraka a Lapatos (ok. 35 min; 3 godz. 15 min z Megalo Papingo). Schronisko czynne jest od połowy maja do połowy października, ale o wolne miejsca noclegowe jest dość trudno, i to pomimo raczej wysokiej ceny (1200 dr); równie drogie są posiłki. Kto chciałby przyłączyć się do zorganizowanej grupy turystycznej — greckiej lub międzynarodowej — powinien zadzwonić do Megalo Papingo, do sklepu Hristodoulosów, którzy utrzymują kontakt radiowy ze schroniskiem i mogą w ten sposób zarezerwować noclegi.

Na północny wschód od schroniska, w podmokłej dolinie Lakka Tsoumani na samym skraju masywu Gamili leży skrzące się wszystkimi kolorami tęczy jezioro Drakolimni. Idzie się do niego ok. 1 godz. wyraźną oznakowaną ścieżką. Wyjście na właściwy szczyt Gamili (2497 m), na południowy wschód od schroniska, zabiera 2 godz.

Szlak „03″ skręca natomiast wcześniej na południe, na rozległą przełęcz między szczytami Karteros i Gamili, z niebezpiecznymi piargami po przeciwnej stronie. Szlak ten łączy się następnie z łatwiejszą, nieoznakowaną trasą ze Skamnelli, niedaleko pustej zazwyczaj stani (zagrody dla owiec) przy Katsanos, po czym schodzi do Vrissohori. Ten odcinek „03″ jest co prawda dobrze oznakowany, ale idzie się nim bite dziewięć godzin — zdecydowanie jest to trasa wyłącznie dla doświadczonych turystów i to dysponujących dokładnymi mapami.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.