Wycieczki po wyspie

Najbardziej atrakcyjną miejscowością na Limnos jest chyba KONDIAS, z kamien­nymi domami, krytymi czerwoną dachówką. Rozłożyła się półkoliście przy skalis­tym i lesistym wzgórzu 11 km od Miriny. Bliżej zaś znajduje się ładna zatoka przy wiosce PLATI.

Dalej, w zatoce Moudros brzegi są błotniste i lepiej ich unikać. Samo MOUDROS, drugie co do wielkości miasto na Limnos nie jest interesujące. Zostaje się tutaj tylko dlatego, że jest to dobra baza wypadowa na plaże i miejsca wykopalisk archeologicz­nych we wschodniej części wyspy. Jest tu hotel Filoksenia i kwatery prywatne zaraz za miastem przy drodze do Kaminii. Trochę dalej, przy tej samej drodze, jest niespodziewanie tu zlokalizowa­ny cmentarz wojskowy, utrzymywany przez Komitet Grobów Żołnierskich. Przy­strzyżone trawniki i rzędy białych nagrobków nie pasują do jałowego krajobrazu. W 1915 roku zatoka Moudros była główną bazą tragicznej kampanii Gallipoli. Z 36 tys. poległych żołnierzy alianckich pochowano tutaj 800, przede wszystkim rannych, którzy zmarli po ewakuacji w szpitalu wojskowym w Moudros.

3 km od wioski KAMINIA, w Poliokni znaleziono ślady najbardziej rozwiniętej cywilizacji neolitu na wyspach egejskich. Podczas wykopalisk, prowadzonych w latach trzydziestych naszego wieku przez Włochów, odkryto 4 warstwy zabudo­wań. Najstarsza pochodzi z IV wieku p.n.e., czyli jest starsza niż leżąca naprzeciw, na wybrzeżach Turcji — Troja. Rezultaty prac są niejednoznaczne, a miejsce wykopa­lisk przedstawia wartość tylko dla zapalonych archeologów. Jednak lokalizacja na niewielkim urwisku, przy podłużnej skale i piaszczystej plaży jest wystarczająco atrakcyjna. Rzadkie połączenie autobusowe funkcjonuje między Moudros, Skaminią i SKANDALI na południowo-wschodnim krańcu wyspy. Są tam trzy takie sobie plaże.

Inne starożytne miejsca na Limnos to Ifestia i Kavirio. Najłatwiej się tam dostać z KONDOPOULI, na północ od Moudros. W starożytności Ifestia była najważniej­szym miastem na wyspie, jej nazwa pochodzi od Hefajstosa, boga ognia i patrona kowali. Jak mówi legenda, Hefajstos spadł na Limnos zrzucony z Olimpu przez Zeusa, po czym na zawsze okulał. Na tym terenie nie było wielu wykopalisk, są jednak ruiny teatru i świątyni Hefajstosa. Kavirio, po drugiej stronie zatoki Tigani, trochę bardziej pobudza wyobraźnię. Są tu pozostałości sanktuarium związanego z kultem Kabirów na Samotrake i znalezisko z Limnos jest prawdopodobnie starsze niż to z Samotraki. Zachowały się tylko zarysy fundamentów oraz podstawy szeregu kolumn doryckich. Miejsce to, leżące na cyplu, z widokiem na prawie całe wybrzeże północne, jest jednak imponujące. Ifestria i Kavirio są bardzo oddalone, więc zwiedzenie obu jest wykonalne tylko w wypadku posiadania własnego transportu.

Plaża Keros niedaleko KALLIOPI i KONDOPOULI na wschodnim wybrzeżu należy do najlepszych na wyspie. Ten długi pas piasku z wydmami oraz płytka zatoka przyciągają licznych turystów greckich oraz Niemców w przyczepach kempin­gowych, którzy uprawiają windsurfing. Plaża jest jednak wystarczająco duża, by wszystkich pomieścić. Są jeszcze inne ładne plaże przy wiosce PLAKA na północ- no-wschodnim krańcu wyspy.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.