Dalekie południe

Zwiedzając tereny Rodos leżące na południe od linii Monolithos-Lardos, łatwo jest ulec wrażeniu, że zabłądziło się na inną wyspę. Dzieje się tak do chwili, gdy inflacyjne ceny sprowadzają wyobraźnię na ziemię. W drodze na południe wyspy znikają pięciogwiazdkowe hotele i dobre drogi, przerzedzają się tłumy. Nie ma infrastruk­tury turystycznej i transportu publicznego. Tylko jeden autobus dziennie jeździ wzdłuż wybrzeża do Katavii, gdzie puste plaże osłonięte wydmami mają mnóstwo miejsca na biwaki. Tawerny stoją jedynie przy bardziej popularnych plażach, lecz niewiele jest miejsc, w których można się zatrzymać.

Planowana jest budowa nowego lotniska pomocniczego w tym rejonie. Tak więc „stary świat” nie potrwa długo. Masywne konstrukcje już rosną w okolicy LARDOS, przy trasie turystycznej. O dwa kilometry dalej w kierunku południowym od Lardos rozciąga się wspaniała plaża z trzema najlepszymi na wyspie kempingami i początkiem małego kompleksu turystycznego Lardos Bay, stykającego się na wschodzie z miejscowością PEFKI.

Asklipio

Dziewięć kilometrów dalej, brukowana, boczna droga prowadzi 4 kilometry w głąb wyspy do ASKLIPIO — sennej wioski z rozpadającym się zamkiem i bizantyjskim kościołem Kimisis Theotokou. Freski w jego wnętrzu są w o wiele lepszym stanie niż te w Thari, dzięki suchszemu klimatowi. Aby dostać się do środka, należy odwiedzić księdza, mieszkającego w domu za apsydą. Jeśli go nie będzie, pociągnij za linę dzwonu. Budowla pochodzi z 1060 roku, postawiona jest na planie prawie identycznym jak w Thari. W XVIII wieku dodano dwie apsydy, aby częściowo ukryć sekretną szkołę w podziemnej krypcie. Same freski są nieco późniejsze niż w Thari, chociaż ksiądz twierdzi, że zarówno jedne jak i drugie malowane były tą samą ręką mistrza z Hios.

Zarówno forma, jak i tematyka fresków jest rzadko spotykana w Grecji. Dydaktyczny „komiks” rozciąga się przez cały kościół, przedstawiając historie ze Starego Testamentu, od Genesis — Księgi Rodzaju przez Stworzenie Świata do Wygnania z Raju (zwraca uwagę komicznie groźna ośmiornica pomiędzy rybami, w Piątym Dniu). Inne freski, bardziej typowe dla świątyń obrządku greckiego,

ilustrują życie Chrystusa i Matki Boskiej. Na uwagę zasługuje malowidło, także rzadko spotykane Objawienie Jana Apostola, zajmujące większą część wschodniego transeptu. Kolorowe mozaiki zdobią posadzki zarówno wnętrza, jak i olbrzymiego dziedzińca.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.