Idra

Port i miasto Idra, wraz z szeregami dużych kamiennych budowli i białych domów krytych dachówką, leżące nad półkolistą zatoką to piękne miejsce. Myślą tak niestety tysiące osób, więc od Świąt Wielkanocnych do września miasto pęka w szwach. Nadbrzeże staje się jedną wielką kawiarnią na świeżym powietrzu, hotele są pełne, a dyskoteki doskonale prosperują. Idra była modna wśród artystów w latach sześćdziesiątych, kiedy to zaczęto odnawiać wspaniałe stare budynki. Od tego czasu przeszła oczekiwaną transformację i stała się jedną z najbardziej znanych miejscowości letniskowych w Grecji. Mimo to polecamy pobyt tutaj, szczególnie poza szczytem sezonu.

Miasto Idra

Nadbrzeże MIASTA IDRY jest dosłownie usiane willami. Większość z nich zbudowano w XVIII wieku, dzięki bogactwom zgromadzonym przez dużą flotę handlową składającą się ze 160 statków, które pływały aż do Ameryki. Podczas wojen napoleońskich przerwały one angielską blokadę, by sprzedawać zboże do Francji. Zbito na tym fortunę, zaś wyspa cieszyła się szczególnymi względami tureckiej Porty, gdyż miała swoje władze i nie płaciła podatków, za co wysyłała sułtanowi marynarzy. Takie warunki oczywiście przyciągały greckich imigrantów z mniej uprzywilejowanych regionów stałego lądu. W latach dwudziestych XIX wieku ludność miasta liczyła prawie 20 000 osób, co jest niewiarygodną liczbą, zwłaszcza że obecnie wynosi niecałe 3000. Podczas wojny o niepodległość kupcy z Idry dali greckiej marynarce wiele statków i rzecz jasna wielu dowódców.

Pałace (arondika) rodzin kupieckich, projektowane przez architektów z Wenecji i Genui, są wspaniałymi zabytkami miasta. Jeśli ktoś chce je dokładnie obejrzeć, powinien poprosić policję turystyczną o wskazanie domów Votsis i Ikonomou. Czasem można zwiedzać wnętrze pałaców Koudouriotis i Voulgaris. W willi Tsombadou koło portu mieści się teraz Szkoła Morska, a w Tombazis Szkoła Sztuk Pięknych.

W Idrze jest podobno aż 365 kościołów — taką ich liczbą szczyci się niejedna grecka wyspa, być może tutaj jest to uzasadnione. Najważniejszą świątynią jest katedra Panagia Mitropoleos, znajdująca się niedaleko portu. Ma ona wewnętrzny dziedziniec i charakterystyczną wieżę zegarową.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.