Miasto

Nad tym, co przetrwało do dzisiaj z dawnej stolicy Alego Paszy, bardziej ciąży pamięć o jego okrucieństwach niż o sławie i sukcesach. Niestety prawie całe miasto jest nowoczesne i nijakie —jednak winnym jest w tym wypadku nie Ali, który w czasie oblężenia w 1820 r, spalił znaczną część Janiny, ale przedsiębiorcy budowlani z lat pięćdziesiątych. Mimo to na turystów czeka tu całkiem sporo atrakcji: Frourio, ufortyfikowana cytadela Alego Paszy, zachowana w niemal idealnym stanie, sypiące się meczety z minaretami zwieńczonymi bocianimi gniazdami, znakomite muzeum archeologiczne, oraz jezioro Pamvotis z wsią i klasztorami na wyspie.

Frourio

Oczywiste, że każdy zwiedzający Janinę turysta pierwsze kroki kieruje do cytadeli Frourio. W okresie świetności mury obronne schodziły do samego jeziora, zaś od strony lądu (południowo-zachodniej) dostępu broniła fosa. Potem fosę zasypano, a wokół umocnień nad jeziorem powstała promenada, nadal jednak czuje się tu specyficzną atmosferę twierdzy.

Wewnętrzne drogowskazy kierują zwiedzających do Muzeum Sztuki Ludowej (codz. 8.00-15.00; 300 dr), gdzie w cudownym nieładzie eksponuje się epirskie stroje ludowe i klejnoty. Oprócz tego można oglądać pamiątki i fotografie związane z wyzwoleniem Janiny z rąk Turków w 1913 r. Muzeum mieści się w Aslan Pasza Dżami (Aslan Pasha Jami) – jednym z niewielu w Grecji odrestaurowanych meczetów. Zachowały się zdobienia kopuły i nisze w westybulu, przeznaczone na obuwie wiernych. Wedle tradycji to tutaj w 1801 r. Ali miał zgwałcić i zamordować Eufrozynę, kochankę swego najstarszego syna, która „sprowokowała” 62-letniego tyrana odrzucając jego seksualne propozycje. Wraz z 17 innymi odaliskami związano ją, do stóp przymocowano kamień i wrzucono żywą do jeziora.

Na wschód od meczetu Aslan Pasza leży wewnętrzna cytadela. Przez wiele lat stacjonowały tu oddziały greckiej armii, która dla potrzeb wojska całkowicie przebudowała większość zabudowań, w tym pałac Alego Paszy, w którym tyran podejmował Byrona. Ocalała natomiast baszta, wraz ze starym Fetije Dżami (Fetiye Jami; Meczet Zwycięstwa) przechodząca aktualnie gruntowny remont. W pobliżu meczetu znajduje się domniemany grób Alego.

Bazar i Muzeum Archeologiczne

Najciekawszą częścią miasta po Frourio jest rejon starego bazaru na mniej więcej półkolistym placu na wprost wejścia do cytadeli. W warsztatach, obok budynków pamiętających jeszcze turecką okupację, nadal powstają najróżniejsze przedmioty z miedzi, cyny i srebra — na produkcji tych ostatnich przez całe stulecia opierała się gospodarka miasta.

Nie opodal centralnego Platia Dimokratias, obok małego parku i nowoczesnej katedry leży Muzeum Archeologiczne (wt.-sb. 8.30-15.00; 400 dr), jedna z najlepszych tego rodzaju instytucji na prowincji. Bezwzględnie należy do niego zajrzeć przed podróżą do wyroczni i teatru w Dodonie, zgromadzono tu bowiem — obok wyjątkowo kunsztownie wykonanych pieczęci z brązu — fascynujące ołowiane tabliczki, na których zapisywano pytania zadawane następnie wyroczni.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.