Preveza

Współczesna PREVEZA, położona nad przesmykiem łączącym Zatokę Ambrakijską (zatokę Amvrakikos) z morzem, jest stosunkowo mało ważną następczynią Nikopolis, nie pozbawioną jednak uroku. W ostatnich latach, za sprawą turystów przylatujących wyczarterowanymi samolotami na pobliskie lotnisko Aktio, miasto się odmłodziło; jednocześnie okolice starego rynku pozostały nadal znacznie bardziej malownicze niż w, na przykład, Pardze. Latem kursują stąd wodoloty Ilio Lines na Paksi (Paxi), Levkas (Leukada, Lefkas) Ithaki (Itakę) i Kefallonię (Kefallinię).

Z lotniska do Levkas (Lefkas) lub Pargi można zwykle wyjechać autobusem podstawianym po przylocie samolotów czarterowych; można też skorzystać z tak­sówek. Dworzec autobusowy w Prevezie leży przy Leoforos Irinis, 1 km na północ od przystani promowej. Przez zatokę kursują promy do Aktio; dalej można pojechać autobusem do Vonitsy lub Lefkas.

Najbliższe kempingi leżą w kierunku KALAMITSI, na cyplu na południe od portu: Camping Indian Yillage i Camping Kalamitsi, ok. 4 km za miastem. W przeciwną stronę każdy autobus przejeżdżający przez KANALI (nie pomylić z Kanalaki) mija po drodze czynne tylko latem pola namiotowe Monolithi i Kanału leżące po obu stronach szosy na wysokości plaży Monolithi (11 km od Prevezy).

Gastronomia, życie nocne i kultura

W centrum Prevezy, głównie w pobliżu wieży zegarowej, czynnych jest już kilkanaście tawern. Najlepsze to Psatha przy Dhardhanelliou 2, powyżej głównej ulicy handlowej i zegara. To Panepistimio, maleńka knajpka przy Hristou Kodou 26, na zachód od wieży zegarowej, Ouzeri Kaikis przy Parthenagogiou 9, oraz Amvrosios specjalizująca się w grillowanych sardynkach i winie z beczki, dosłownie pod samym zegarem. Na nabrzeżu warto zajrzeć do G. Peponis przy Venizelou. Zamożnym smakoszom ryb polecamy To Dhelfinaki za Credit Bankiem. Życie nocne toczy się w barach, pubach i kawiarniach w alejkach w rejonie bazaru, zwłaszcza wokół hali rybnej.

Z imprez kulturalnych polecić warto imprezy muzyczne w ramach festiwalu Nikopolia organizowanego w lipcu i sierpniu w Nikopolis. Przy Platia Androutsou, koło portu, działa ostatni w Grecji lalkowy teatr cieni (karaghiosis).

Poczta i biuro turystyczne ulokowały się w jednym budynku na nabrzeżu. Natomiast oddział OTE znajduje się w pobliżu Hotelu Minos.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.