Do źródła Skipiza

Wycieczka do źródła Skipiza rozpoczyna się od przejażdżki autobusem #714 z Menidi (# 726 z Aharnon/Stournari). Wysiąść należy przy kaplicy Agia Triada w samym środku gór. Autobus kursuje dwa razy dziennie: o 6.30 (powrót o 8.00) i o 14.00 (powrót o 16.00). Kto nie zdąży na autobus, może przejść się dalej do Hotel Mount Parnes i zjechać naziemną kolejką linową (o ile jest czynna). Alternatywą jest schodzenie z grubsza wytyczonym szlakiem w dół żlebu koło Ksenia Hotel w stronę pola namiotowego Metohi.

Do źródła Skipiza idzie się 1,5-2 godz. Z przystanku autobusowego należy przejść na zachód obok Hotel-Chalet Kiklamina i dalej prosto na okrężną drogę. Po pierwszym podejściu i zejściu w dół dociera się do źródła Paliohori (15 min), po prawej, w połowie zakrętu w lewo, naprzeciwko spłachetka płaskiego terenu. Szlak rozpoczyna się obok źródła i biegnie wzdłuż niewielkiego strumyka przez las jodłowy. Trasa jest bardzo malownicza, ciekawa i wyraźnie oznakowana kołami na drzewach.

Od Skipizy można iść dalej wokół szczytu do Moli (ok. 90 min), a stamtąd jeszcze godzinę do schroniska Bafi. Inna trasa do Bafi rozpoczyna się niemal dokładnie na wprost źródła i wiedzie prosto przez grań naprzeciwko (ok. 40 min). Po pół godzinie dochodzi się do asfaltowej drogi, należy wówczas skręcić w lewo i iść ok. 10 min do okrężnej drogi otaczającej szczyt, po czym raz jeszcze skręcić w lewo. Po kilku krokach dochodzi się do parkingu przy schronisku. Do Agia Triada wzdłuż drogi jest ok. 6 km (godzina marszu).

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.