Wieża Wiatrów

Najlepiej zachowane i najbardziej intrygujące ruiny w rejonie forum to zgrabna ośmiokątna Wieża Wiatrów (po grecku Aerides). Zaprojektował ją w I w. p.n.e. syryjski astronom Andronikos z Kirros; wieża pełniła funkcję kompasu, zegara słonecznego, wiatrowskazu i zegara wodnego, napędzanego strumieniem z jednego ze źródeł na Akropolu.

Każdą ścianę wieży zdobi płaskorzeźba przedstawiająca unoszącą się w powietrzu postać, która symbolizuje jeden z ośmiu wiatrów. Po stronie północnej (od ulicy Eolou) widać Boreasza dmącego w muszlę, od północno-zachodniej Skirona z naczy­niem pełnym węgla drzewnego, od zachodniej Zefira rzucającego kwiaty, od południowo-zachodniej Lipsa dmuchającego w żagle statku, od południowej Notosa odwracającego do góry nogami urnę, by spuścić deszcz, od południowo-wschodniej

Eurosa z ręką ukrytą pod opończą, przyzywającego huragan, od wschodniej Apeliotesa niosącego owoce i pszenicę, zaś od północno-wschodniej Kajkiasza opróżniającego tarczę pełną gradu. Poniżej nadal widać ślady po ośmiu zegarach słonecznych.

W półokrągłej wieży po stronie południowej znajdował się zbiornik, z którego, woda spływała ze stałą prędkością do cylindra w głównej wieży. Czas ustalano na podstawie poziomu wody, odczytywanego przez otwarte drzwi pół­nocno-zachodnie. Wykonany z brązu Tryton, umieszczony na szczycie budynku niegdyś obracał się zgodnie z kierunkiem wiatru. Za czasów Imperium Osmańskiego wieża służyła derwiszom za tekke (rodzaj świątyni), w której grali, śpiewali i ćwiczyli ku przerażeniu przesądnych okolicznych mieszkańców wyznania greckokatolic­kiego.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.