Źrodło Aretuzy i Perahora

Źródło Aretuzy (90 minut drogi od portu) to latem bardzo uczęszczane miejsce, jest też ciekawie położone. Tuż nad nim wyrasta skała nazywana tutaj Koraks (kruk), dokładnie taka jak u Homera w opisie spotkania świniopasa Eumajosa z Odyseu­szem, który przybył pokonać zalotników. Aby dotrzeć do źródła trzeba iść szeroką ścieżka dla mułów na południe od Vathi według drogowskazów z nazwą Krini Arethousas (Źrodło Aretuzy), a po godzinie skręcić w lewo w węższą ścieżkę. Łatwo poznacie, że zbliżacie się do celu, po czerwonych znakach na kamieniach.

Jeżeli ktoś nie zauważy skrętu, dojdzie do równiny Marathia (obecnie zwanej Perapigadi), gdzie stały chlewy Eumajosa. Droga ta nie dochodzi jednak do odległej zatoki Agiou Andreou (dostęp tylko od strony morza), gdzie wysiadł na ląd Telemach, by uniknąć spotkania z zalotnikami Penelopy, zaczajonymi na niego na wyspie Asteris (obecnie Daskalio). Za źródłem Aretuzy wiele małych ścieżek schodzi w dół do paru zatoczek, osłoniętych przed wiatrem przez wysepkę Lipa.

Perapigadi nie należy mylić z PERAHORĄ, wioską leżącą 2 km od Vathi, zbudowaną dalej od morza ze względu na piratów. Jest w niej kafenio-taverna o kwatery prywatne, i dobrze jest tędy wracać od źródła Aretuzy lub nawet urządzić specjalną wycieczkę. Dochodzi się wyraźnie zaznaczoną ścieżką przez gaj oliwny lub bezpośrednio z Vathi, według strzałek od Odos Penelopis.

Grota Nimf i starożytne miasto Aialkomenae

Równie mało autentycznym miejscem i równie ciekawym do zwiedzania jest duża Grota Nimf (miejscowa nazwa Marmarospili), leżąca 1 km na południowy wschód od Vathi. Miejscowi ludzie uważają, że za radą Ateny Odyseusz ukrył tutaj swe skarby po powrocie na Itakę. Grota z pewnością była znana w starożytności i praw­dopodobnie wykorzystywana do celów kultowych. Jeżeli to przypuszczenie jest słuszne, to zatoka Deksia jest miejscem, gdzie Feakowie porzucili śpiącego Odyseu­sza, który po przebudzeniu nie rozpoznał swej rodzinnej wyspy.

Dalej na północ góra Etos wznosi się nad zatoką Molos, a na jej szczycie są ruiny starożytnego miasta Aialkomenae, odkryte przez Schliemanna (który prowadził również wykopaliska w Mykenach). Błędnie uznano je za ruiny zamku Odyseusza. W rzeczywistości datuje się je na 500 lat po śmierci Homera. Bardzo trudno jest znaleźć to miejsce, tak jak i inne niedokładnie oznaczone na specjalnej mapie miejsc związanych z Odyseuszem, sprzedawanej na Itace. Wąska droga okrąża górę u podnóża i przechodzi przez najwęższy punkt wyspy do kamienistej zatoki Pisaetos, prawie 7 km od Vathi. Jest to jedno z najlepszych miejsc w okolicach miasta na morskie kąpiele.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.