Kassos

Jałowa i słabo zaludniona Kassos przyciąga niewielu odwiedzających, pomimo że jest tu port, do którego regularnie zawijają promy. Cała ludność skupiła się w pięciu miejscowościach na północy wyspy, w cieniu Karpathos. Większa część Kassos jest
nie odwiedzana i niedostępna. Mało jest śladów bogactwa sprowadzonego na inne wyspy przez emigrantów, czy też przez turystów, którym ta wyspa ma niewiele do zaoferowania: walące się domy i nie używane tarasy są gorzkim wspomnieniem lepszych dni.

FRI — stolica Kassos, położona jest o 10 minut drogi od portu EMBORIO. Najodleglejsza wioska POLI, jest oddalona tylko o trzy kilometry. We Fri są dwa hotele: Anagenissis i Anessis. W lecie można znaleźć parę pokoi do wynajęcia. Plaża na wyspie leży w Ammousa. po drugiej stronie rzadko używanego pasa startowego. W pobliżu znajduje się duża jaskinia (Selai) z imponującymi stalaktytami.

Spacer w głąb wyspy, zwłaszcza jeśli szuka się samotności, może być bardzo ciekawy. Pomiędzy AGIA MARINA a ARVANITOHORI szlak wiodący przez wyspę odchodzi od drogi biegnącej na wschód. Wkrótce cywilizacja zostaje w tyle, a ciszę przerywają wyłącznie dzwonki kóz i nagły krzyk jastrzębia. Niewielkie uprawy i gaje oliwne są doglądane sporadycznie, ale nikt nie zostaje tu na długo. Po około godzinnej wędrówce na południu pojawia się Morze Śródziemne, olbrzymia masa wody, której monotonię łamią tylko plamki statków płynących na Cypr i Bliski Wschód.

Biegnące w górę odgałęzienie drogi, prowadzi do kaplicy i klasztoru Agios Giorgios. Ścieżką w dół stopniowo schodzi się na wybrzeże. W końcu dociera się do Helathros, pięknej jaskini w uprawianej, lecz nie zamieszkanej dolinie. Plaża jest mała i piaszczysta, a kąpiel po takim spacerze wspaniale relaksuje. Ponad klifami zwykle krążą morskie ptaki. Gdy ma się wystarczające zapasy, w tym pięknym miejscu można założyć biwak. Na Kassos, niestety, jest mało świeżej żywności.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.