Kalayria

Większość hoteli znajduje się na Kalavrii, głównej części wyspy Poroś. Kanał oddzielający ją od Sferii jest zaraz za Szkołą Kadetów Marynarki. Hotele ciągną się przez dwa kilometry wzdłuż kanału, a w tych leżących bardziej na zachód turystów budzą marsze orkiestry wojskowej. Śpiochom radzimy udać się za pierwszą zatokę, gdzie cumują łodzie rybackie. Można też skręcić w prawo, w stronę zatoki Askeli. Nie ma tam plaż, ale z hoteli i willi jest widok na czyste morze. Najlepsza plaża na wyspie jest w Kanali, przy początku drogi. Zwykle obowiązuje tam opłata za wstęp, co jest przykładem komercjalizacji Poroś i niewielkiej ilości piaszczystych plaż.

Klasztor Zoodohos Pigi i Świątynia Posejdona

Przy końcu 4-kilometrowej drogi wzdłuż zatoki Askeli znajduje się skromny XVIII-wieczny klasztor Zoodohos Pigi, skąd mnisi uciekli przed turystami, a zastąpił ich stróż pobierający opłaty za wstęp. To ładne miejsce. Jest też kilka sezonowych tawern pod platanami.

Na drugi koniec wyspy można stąd albo dojść poprzez lasy sosnowe i oliwne, albo drogą dojechać na rowerze. Obie trasy prowadzą do kilku kolumn i ruin świątyni Posejdona z VI w. p.n.e. Trzeba wytężać wzrok, by je zauważyć. Podobno Demostenes, który brał udział w buncie Aten, a potem uciekł Macedończykom, wolał tutaj się otruć niż wpaść w ręce pościgu. Droga tu zakręca i wraca nad kanał tworząc pętlę.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.