Maraton

Wieś MARATHONAS, (Maraton) 42 km od Aten, leży przy tej samej trasie autobusu co Rafina. Cztery km wcześniej obok drogi widać Timvos Marathona, czyli kopiec, pod którym starożytni pochowali ciała 192 Ateńczyków poległych w sławnej zwycięskiej bitwie z Persami (490 r. p.n.e.). Mimo 10 metrów wysokości kopiec wydaje się dziwnie mało efektowny.

Kilometr na zachód od kopca znajduje się niewielkie Muzeum Archeologiczne (czynne, podobnie jak rejon kopca, tylko w okresie VI-VIII wt.-nd. 8.30-15.00; 400 dr). Eksponaty obejmują głównie znaleziska z miejscowej Jaskini Pana, bożka, który przyczynić.się miał do zwycięstwa Greków. Bliżej wsi wznosi się kolejny kopiec grobowy, Timvos Plateon, usypany dla jedynych ateńskich sprzymierzeńców w tej bitwie.

Wieś i jezioro Maraton

Sama wieś Maraton, w której czynnych jest jedynie kilka kawiarni i restauracji, jest zupełnie nieciekawa. Znacznie bardziej interesujące wydaje się położone nieco na zachód Limni Marathona, jezioro Maraton, z potężną marmurową zaporą. Aż do lat pięćdziesiątych XX w. jezioro zaopatrywało w wodę wszystkich mieszkańców Aten; obecnie wykorzystywane jest jako zbiornik rezerwowy w gigantycznym projekcie Mornosa, obejmującym środkową Grecję. Ostatnio wybuchł wielki skandal, kiedy odkryto, że wody zbiornika są poważnie zanieczyszczone ściekami.

Skinias

Wybrzeże wokół starożytnego Maratonu poszczycić się może kilkoma niezłymi piaszczystymi plażami, wzdłuż których dla ochłody warto wybrać się na spacer. Najlepsza i najpopularniejsza jest plaża położona nieco na północ w SKINIAS: długa, od strony lądu ograniczona sosnami, w weekendy tłumnie odwiedzana przez miłośników windsurfingu. W pół drogi od Maratonu otwarto pole namiotowe Camping Marathon.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.