Muzea

Do muzeum archeologicznego idzie się kilka minut od Białej Wieży. Do muzeum folklorystycznego/etnograficznego dojechać można autobusem # 5 kursującym na północny wschód ulicą Mitropoleos.

Muzeum Archeologiczne

Pn. 12.30-19.00/zimą 10.30-17.00, wt.-pt. 8.00-19.00/zimą do 17.00, sb. i nd. 8.30-15.00 przez cały rok; 1000 dr.Cokolwiek by planować podczas pobytu w Salonikach, bezwzględnie należy wybrać się na wspaniałą wystawę skarbów Verginy w Muzeum Archeologicznym. Wystawiono tu — i wyraźnie opisano po grecku i angielsku—niemal wszystkie znaleziska z królewskich grobowców Filipa II Macedońskiego (ojca Aleksandra Wielkiego) i innych władców pochowanych w starożytnej stolicy Macedonii Aegae (współczesna Vergina — zob. dalej). Uwagę zwracają przede wszystkim niesamowite ilości wyrobów ze złota — masek, koron, wieńców, biżuterii i posążków — dowodzących niezwykłego kunsztu twórców i bogactwa pomysłów.

Na podstawie tych i innych znalezisk można prześledzić całą historię dynastii państwa macedońskiego. Ma to swą dodatkową wymowę polityczną: odkrycia w Verginie posłużyły bowiem Grekom do udowodnienia „greckości” współczesnych prowincji Macedonii i Tracji. Dla przybysza z zewnątrz ich przynależność do państwa greckiego wydaje się czymś oczywistym i niepodważalnym, ale sami Grecy pamiętają nie tak dawną przecież okupację turecką i bułgarską. W sporach terytorialnych znalazło się też miejsce dla starożytnych wykopalisk; kiedy w czasie II wojny światowej część Grecji zajęli Bułgarzy, celowo niszczyli pozostałości po „greckiej Macedonii”. Archeologia w północnej Grecji zawsze była sprawą tyleż specjalistów, co nacjonalistów — również samo muzeum doskonale wywiązuje się z zadań „edukacyjnych”.

Macedońskie Muzeum Folkloru (Etnografii)

Vassilisis Olgas 68. Czynne 9.30-14.00, zamkn. w czw.; 200 dr. To najlepsze w swoim rodzaju muzeum w Grecji; znakomicie opracowane (po grecku i angielsku) notki towarzyszą eksponatom poświęconym codziennemu życiu, pracy, domom, strojom i rzemiosłu. Szczególnie efektownie prezentuje się dział tkactwa. W odróżnieniu od typowych muzeów folkloru skupiono się tu nie na formie a na treści, akcentując np. rolę kobiety w dawnym społeczeństwie, walkę tradycji z postępem czy roczny cykl prac polowych i świąt religijnych. Nawet tradycyjne stroje ludowe pokazano tu zupełnie inaczej niż gdzie indziej.

Muzeum mieści się w eleganckiej kamienicy z przełomu wieku, ok. 15 minut marszu od Muzeum Archeologicznego (można też podjechać autobusem).

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.