Za Eleuzis

Na północny zachód od Eleuzis odchodzi w stronę wzgórz stara droga do Teb i Delf, którą omówiono w rozdziale Grecja Centralna. Warto wybrać się tędy do starożytnej Egostheny i maleńkiego kurortu Porto Germeno. \y MEGARZE kolejna podrzędna droga odchodzi na północ, w stronę morza, ku wsi ALEPOHO RI, gdzie przechodzi w polną drogę zawracającą do Porto Germeno.

W kierunku zachodnim, w stronę Peloponezu, na wysokości wsi KINETA i AGII THEODORI, wzdłuż starej, równoległej do wybrzeża, drogi ciągną się kamieniste plaże, na ogół dość czyste. Okolice te związane są z mitologią przedhomerycką, to tutaj bowiem Tezeusz miał zrzucić ze skały do morza (na pożarcie wielkiemu żółwiowi morskiemu) rozbójnika Skirona, który wcześniej w ten sposób sam wyprawił na tamten świat niezliczonych wędrowców. Widoki gór Gerania na północy i Peloponezu po drugiej stronie morza niewątpliwie sprzyjają tego typu fantazjom.

Ostatnią miejscowością w Attyce jest wieś ISTHMIA nad Kanałem Korynckim; zatrzymuje się tu większość autobusów, umożliwiając pasażerom wypicie kawy bądź czegoś mocniejszego w kawiarni koło mostu. LOUTRAKI i PERAHORA, na północ od kanału, geograficznie należą do Attyki, ale łatwiej dojechać do nich z Koryntu.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.