Północna część Itaki

Główna droga z Vathi przechodzi przez przesmyk do północnej części wyspy, przy niej znajdują się wioski Lefki, Stavros, Frikes i Kioni. W regularnych odstępach czasu kursuje tu 3 razy dziennie autobus, poza tym tą część wyspy można doskonale zwiedzić na mopedzie. Raz dziennie płynie łódź do Frikes i Kioni. Jest to tania i ładna wycieczka, a z przejazdu z powrotem do Vathi korzystają zarówno miejscowi, jak i turyści, by tam się przesiąść na prom.

Stavros

Dość duża wioska STAVROS leży u podnóża spalonej słońcem góry Korifi (oficjalna nazwa Nisiti, tak jak u Homera). Znajdują się tu raczej drogie tawerny i kilka pokoi. Idąc 15 minut w dół dochodzi się do skalistej zatoki Polis. Ludzie urządzają tutaj obozowisko, choć zupełnie brak zaplecza turystycznego. Z powodu kilku znalezisk z okresu mykeńskiego zatoka ta jest kolejną kandydatką archeo­logów na miejsce dla portu starożytnej Itaki.

1 km na północ od Stavros natrafiono na więcej znalezisk z okresu mykeńskiego, wśród ruin weneckiego fortu, na wzgórzu zwanym Pelikata. Właśnie tu mógł stać pałac Odyseusza i cała stolica. Za hipotezą tą przemawia cudowny widok na dwie zatoki: Polis i Frikes. Jeszcze lepsza panorama na prawie całą Itakę roztacza się z opuszczonej wioski EKSOGI na północno-wschodnim skraju wyspy. Droga do wioski prowadzi 4 km w górę.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.