Po przebyciu około 28 km drogą w głębi lądu (droga # 19) prowadzącą z Messopotamo, dociera się do wsi KAMARINA; w pobliżu znajduje się klasztor i pomnik Zalongo oraz ruiny starożytnej Kassopi. Idzie się do nich ze wsi ok. 4 km stromo pod górę; codz. o 6.00 z Prevezy odjeżdża do tych miejsc bezpośredni autobus.
Klasztor Zalongo zajmuje poczesne miejsce w greckich podręcznikach historii; unieśmiertelniło go zbiorowe samobójstwo popełnione tu w 1806r. przez grupę suliockich kobiet. Sulioci — ortodoksyjnie chrześcijański góralski szczep o silnych dążeniach niepodległościowych — mieszkali w ufortyfikowanych wsiach nad wąwozem Aherondy i dalej, na południu. Ci dzielni żołnierze stanowili osobistą ochronę lorda Byrona w czasie Powstania Greckiego. Na przełomie XVIII i XIX w. górale co roku wzniecali rebelie przeciwko Alemu Paszy i Turkom. W 1806 r. wojska tureckie osaczyły dużą grupę Suliotów w klasztorze Zalongo. Kiedy okazało się, że nie sposób utrzymać się w tym schronieniu, około sześćdziesiąt kobiet z dziećmi uciekło na szczyt skały, skąd ku zdumieniu nadciągających muzułmanów po kolei, z dziećmi na rękach, rzuciły się w przepaść.
Wydarzenie to upamiętnia współczesna kamienno-betonowa rzeźba (jedna z postaci straciła niedawno głowę wskutek uderzenia pioruna). Klasztor i pomnik są regularnie odwiedzane przez szkolne wycieczki.
Nieco na północny zachód od klasztoru, na podobnym urwisku stoją ruiny starożytnej Kassopi (codz. 8.00-15.00), pomniejszego miasta-państwa Tesprotów. W ruinach, pochodzących głównie z IV w. p.n.e., trwają aktualnie prace wykopaliskowe; w orientacji w terenie bardzo przydaje się świetny plan sytuacyjny. Z miejsc udostępnionych zwiedzającym widać większość ważniejszych obiektów: ściany i podstawy kolumn centralnej agory, stoi, maleńki teatr i katagogion, czyli rodzaj gospody. Jednakże w Kassopi największe wrażenie robi jej lokalizacja: około sześćset metrów nad poziomem morza z widocznym poniżej wybrzeżem i Wyspami Jońskimi.