Fyle

Nieco na zachód od głównych szlaków turystycznych w rejonie góry Parnis wytyczono szlak do niemal w całości zachowanego ateńskiego fortu Fyle z IV w. p.n.e., ok. 1 godz. 45 min na piechotę od wsi FILI (przez tubylców zwanej HASJA). Autobusy do Fili odjeżdżają w Atenach z przystanku przy Odos Sourmeli, niedaleko Aharnon/Stournara (C2).

Po drodze do fortu mija się niezbyt ciekawie odrestaurowany czternastowieczny klasztor Kliston, położony u wylotu wąwozu Goura, przecinającego pasmo Parnis. Cała trasa prowadzi niestety asfaltową drogą, ale warto zobaczyć fort, który strzegł niegdyś drogi z Aten do Teb. Jaskinia Pana

Kolejnym, niezmiernie atrakcyjnym dla miłośników antycznych duchów, miejscem jest Jaskinia Pana, w której rozgrywa się jedna ze sztuk Menandra [Odludek albo Mizantrop (Dyskolos)]. Jaskinię znaleźć niełatwo, jednak bez względu na to, co mówią okoliczni mieszkańcy, najprościej idzie się do niej od brodu, gdzie leśny trakt z Agia Triada do Roumani przecina strumień Goura. Prawym brzegiem strumienia idzie się ok. 5 minut, po czym, w miejscu, gdzie żleb nieco się otwiera, należy przejść na stromy lewy brzeg. Szlak oznakowany jest kamiennymi kopczyka mi, ale trudno je dostrzec z powodu bujnych porostów. Jakieś 10 minut później kawałek za miejscem, w którym łączą się dwa strumienie, około 200 metrów nad wodą, dochodzi się do jaskini — wielkiego zagłębienia w skale, ocienionego platanem.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.