Kifissia

Kifissia, najatrakcyjniejsza dzielnica Aten, położona jest na zielonych zboczach góry Pentelikon (Pendeli), ok. 8 km na północ od centrum. Teren wznosi się tu aż 300 metrów nad poziom morza, średnia temperatura jest o ok. 4 °C niższa niż w centrum Aten, nic więc dziwnego, że w XIX w. chętnie przyjeżdżali tu na lato zamożni mieszczanie. Ich wille — neoklasycystyczne, szwajcarskie, alzackie i fantazyj- no-eklektyczne — stoją do dzisiaj, otoczone nowszymi betonowymi budynkami. Wygląda na to, że należące do spekulantów bloki mieszkalne i luksusowe butiki mimo wszystko nie odebrały dzielnicy charakteru podmiejskiej wsi.

Centralnym punktem starej „wsi” jest skrzyżowanie zwane Platanos, które swą nazwę zawdzięcza potężnemu drzewu, ściętemu dawno temu ze względu na wymogi planistów ruchu drogowego. Skrzyżowanie znajduje się przy wyższym końcu ogro­dów, naprzeciwko stacji metra Kifissia. W pobliżu czynna jest zabytkowa patisseria Varsos, specjalizująca się w domowej roboty jogurtach, dżemach i ciastkach, po które tłumnie ściągają mieszkańcy całej dzielnicy. Młodzi (i bogaci) najchętniej przebywają w kawiarni Edelweis w Kefalariou, 10 minut drogi stąd. Na lunch najlepiej zatrzymać się w Estiatorio O Platanos przy wspomnianym wyżej skrzyżowaniu.

Komu nie wystarcza samo spacerowanie pośród drzew i ogrodów, może wybrać się do Muzeum Historii Naturalnej im. Gulandrisa (9.00-14.30; zamkn. pt.; wstęp 200 dr) przy Lewidu 13, 10 minut marszu od stacji metra. Zbiory nie są zbyt duże ale za to solidnie opracowane; szczególnie znakomicie prezentuje się dział greckich ptaków i motyli oraz gatunków zagrożonych wyginięciem, jak np. foka śródziem­nomorska (Monachus monachus) i żółw morski (Caretta caretta). Muzeum, miesz­czące się we wspaniałej marmurowej rezydencji z przyległym herbarium z 250 tysiącami gatunków roślin, posiada też kawiarnię i sklep, w którym kupić można bajecznie ilustrowane książki, pocztówki, plakaty i grafikę.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.