Współczesny Korynt

Tak jak starożytnego poprzednika, współczesny KORYNT kilkakrotnie nawiedzały trzęsienia ziemi. Ostatnie miało miejsce w 1981 r. i pozbawiło dachu nad głową tysiące mieszkańców, którzy przez cały następny rok musieli koczować pod namiotami. Nowe budynki, wzniesione z betonu, są bezpieczne, ale zarazem zupełnie bez wyrazu. Miasto trudno nazwać atrakcją turystyczną, jest ono głównym centrum przemysłowo-rolniczym, utrzymującym się przede wszystkim z handlu rodzynkami (od stuleci jest to jeden z niewielu towarów eksportowanych przez Grecję).

Tak czy owak warto się tu zatrzymać na dzień czy dwa ze względu na urodę krajobrazu — morze po obu stronach i góry po przeciwnej stronie zatoki — oraz kilka całkiem przyjemnych dzielnic nad brzegiem morza i uroczy prowincjonalny rynek. Poza tym z miasta niedaleko do ruin starożytnego i średniowiecznego Koryntu — Area Korinthos (7 km na południowy zachód), Perahory i kilku innych pomniejszych atrakcji turystycznych.

Orientacja i komunikacja

Z orientacją nie ma problemów. Centrum Koryntu zajmuje park, z dłuższych boków ograniczony ulicami Ermou i Ethnikis Andistassis. Przy tej ostatniej ulokowały się oddziały Banku Narodowego i Handlowego; głównej poczty szukać należy przy ulicy Adimantou, po północnej stronie parku.

Dworzec autobusowy (Ateny i większość połączeń lokalnych, w tym Area Korinthos, Isthmia, Loutraki i Nemea) znajduje się na rogu Ermou i Koliatsou. Autobusy dalekobieżne (do Sparty, Kalamaty, Tripoli, Myken, Argos i Nafplionu) zatrzymują się po drugiej stronie parku, na rogu Ethnikis Andistassis i Aratou. Dworzec kolejowy oddalony jest o kilka przecznic w stronę morza.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.